|
Post by pleksi on Jul 16, 2014 21:44:42 GMT 2
Makkaraa paratiisissa -tapahtumassa tuli ehdotus, että olisi hyvä, jos reitit näkyisivät pääkartalla, jossa kaikki kätköt näkyvät.
Ensikommenttini oli, että ainakin toistaiseksi ko. kartta on open-source materiaaliin perustuva ja Suomesta puuttuu kovasti teitä. Toiseksi saitilta puuttuu tarkemmat tiedot reiteistä.
Keskustelussa tuli esiin, että sekin auttaisi kovasti, jos reitin näkisi edes suurinpiirtein (vaikka kaikkia teitäkään ei näkyisi). Tarkoitus ei olisikaan ajaa reittiä ko. kartan avulla, vaan reitin näkymistä kaivataan siksi, että voisi helpommin suunnitella reissuja, kun näkisi, missä reitti karkeasti ottaen menee.
Pohdin asiaa taphtuman jälkeen ja periaatteessa olisi mahdollista määritellä jokaiselle reitille muutama reittipiste, jonka avulla ne voisi piirtää ko. kartalle. Pisteet pitäisi tosin määritellä käsipelillä ja sitä varten pitäisi tehdä jokin käyttöliittymäkin. En pidä asiaa kuitenkaan mitenkään mahdottomana. Homman voisi hoitaa vaikka kätkön tarkastamisen yhteydessä, kun reittiin kuitenkin tulee perehdyttyä.
Ainakaan nyt en ajatellut, että kätkön tekijän pitäisi tehdä tuo homma (se on sitten kokonaan toinen asia, jos saitille joskus saadaan jokin kunnollinen reittien määrittely toiminto, joka korvaa Googlen reittikarttojen jakamisen).
Olisi hienoa, jos tänne saisi kommentteja aiheesta. Esim. sen puolesta, että ominaisuus olisi tärkeä - vai onko?
|
|
Nabla
Junior Member
Posts: 66
|
Post by Nabla on Jul 16, 2014 22:12:13 GMT 2
Oli hyvä ehdotus, kannatan!
Helpottaisiko hommaa jos reiteille olisi erikseen annettuna alku- ja loppupisteet kuten ehdotin? Tarvittaessa voisi antaa välipisteitäkin tarpeellisen määrän (käyttäjä itse klikkaisi lisää reittipiste tms nappia ja saisi lisää kenttiä täytettäväksi), kuten kuukkelillakin homma toimii.
Jos nuo kaikki pisteet olisi sekä osoitteena että koordinaatteina kuten varsinainen kätkön osoite niin saisi varmaan pienellä määrällä pisteitä piirrettyä reitin riittävän tarkasti. Jos välipisteetkin osoitteineen näkyisi kätkösivulla helpottaisi se myös reitini siirtoa naviin. Todennäköisesti reittiä kuukkelilla piirrellessä on jo huomannut tarpeelliset välipisteet jotta reitti menee oikein, ei olisi enää iso homma nakuttaa niitä kätkötietoihinkin.
En suosittele että alat käyttämään omaa aikaasi tietojen näpyttelyyn, ennemmin delegoisin sen kätkön tekijöille eli ehdotan että tekisit sen käyttöliittymän kaikille soveltuvaksi. Yksi juttu on myös jo julkaistut reitit, niille pitäisi todennäköisesti tehdä jonkun verran datapaikkoa tai ainakin tarkistus että piirtyvät oikein jos reitit tulee kartalle.
|
|
|
Post by pleksi on Jul 17, 2014 12:59:09 GMT 2
Osoitteet on omanlaisensa juttu, kun niitä ei saa niin helposti karttaa klikkaamalla, kun välillä geokoodaussysteemit palauttaa mitä sattuu. Mutta jos puhutaan reittipisteistä koordinaatteina, niin niiden poimiminen kartalta on suhteellisen suoraviivaista.
Olet tietysti oikeassa siinä, että fiksuinta olisi kun kätkön tekijä voisi määritellä reittipisteet itse, mutta olisiko kohtuutonta, että ne joutuisi klikkailemaan kätkön tietoihin ja lisäksi esim. Googlen reittikarttaan. Jos tämä halutaan välttää, niin sitten kai saitilla pitäisi olla oma konsti näyttää reittejä. Pitääpä vielä tutkia, noita mahdollisuuksia, millaisia lisenssejä ja ehtoja esim. Googlella on tarjolla. Viivoja saa toki piirreltyä itsekin, mutta on hieman eri asia päästä käyttämään hyvää karttamateriaalia ja saada reititys teitä pitkin. Ja toki tuon "kaikille soveltuvan" käyttöliittymän tekemisen työmäärä pitää myös huomioida.
Periaatteessa on suhteellisen selvää, mitä kaikkea pitäisi loppujen lopuksi olla, mutta siihen, missä järjestyksessä asioita tekee, vaikuttaa tässä kohtaa aika paljon se, miten tärkeänä pidetään reittien näyttämistä "pääkartalla" ja myös kätkön sivulla. Nythän pitää avata kartalta pop-up ja sitten kätkösivu ja sitten vielä reittilinkki ennen kuin näkee reitin kartalla.
|
|
|
Post by pleksi on Aug 20, 2014 0:45:39 GMT 2
Sain nyt reittieditorin pääpiirtein toimimaan testiympäristössä ja kokeilin tehdä muutamille kätköille reittimääritykset. Pääkartalla reitit näkyy vain reittipisteiden välisinä suorina viivoina, mutta minusta toimii kuitenkin siinä tarkoituksessa, että näkee vaikkapa, mitkä reitit on liitettävissä toisiinsa. Tästähän me siellä makkaraa syödessä puhuttiin. Tässä pari kuvaa siitä, miltä pääkartta näyttää, tosi karuhan tuo on, mutta se johtuu oikeastaan enempi tuosta open-source kartasta. kuva kartastatoinen kuva kartastaJotkut reittisivustot käyttävät Googlen karttaa yleiskarttana ja näyttävät siinä ihan teitä pitkin reititetyt reitit, mutta niissä on sellainen ongelma, että sivun näyttäminen kestää tosi kauan (ja sitten on vielä vähän riskiä lisensoinnin kanssa), joten tein tämän nyt näin. Ehkä jossain vaiheessa tulee parempikin kartta, mutta vähän aikaa ainakin mennään tällä. Kätkön sivulta saa sitten näkyviin ihan normaalin Googlen reittikartan, jossa näkyy reitti teitä pitkin. Mitäs mieltä olette? Kai tuosta jotain apua on reissujen suunnitteluun?
|
|
Nabla
Junior Member
Posts: 66
|
Post by Nabla on Aug 22, 2014 5:42:43 GMT 2
Hyvältähän tuo näyttää, auttaa erittäin paljon! Mieluummin vähän karkeaa ja nopeaa kuin yksityiskohtaisesti piirrettyä reittiä joka lataa ikuisuuden (varsinkin tienpäällä ollessa). Itse asiassa tuo näyttää, että reiteille kannattaa ehkä laittaa välietappeja muutenkin kuin se pakollinen määrä jolla saa guuglen reitittämään oikein. Esimerkiksi kuvassa tuo Perniön lähellä oleva reitti Kaukurintie-Kiskontie ei käytännössä häviä yhtään ilmaisuvoimassa tarkasti teitä pitkin piirretylle reitille. Jos tämän aspektin osaisi tuoda reitinteko-ohjeissa sen verran fiksusti esiin ettei kuitenkaan tulisi mielikuvaa että välietappeja on pakko laittaa?
|
|
|
Post by pleksi on Aug 22, 2014 15:52:05 GMT 2
Itse asiassa tuo näyttää, että reiteille kannattaa ehkä laittaa välietappeja muutenkin kuin se pakollinen määrä jolla saa guuglen reitittämään oikein. Esimerkiksi kuvassa tuo Perniön lähellä oleva reitti Kaukurintie-Kiskontie ei käytännössä häviä yhtään ilmaisuvoimassa tarkasti teitä pitkin piirretylle reitille. Jos tämän aspektin osaisi tuoda reitinteko-ohjeissa sen verran fiksusti esiin ettei kuitenkaan tulisi mielikuvaa että välietappeja on pakko laittaa? Tuo voisi olla ihan hyvä vaihtoehto ja onhan ko. reitti nyt yleiskartalla ihan eri näköinen kuin pelkät suorat viivat. Tosin nyt kun uusi reittien näyttäminen kätkön sivulla alkaa olla valmis, niin tuli sellainen fiilis, että reittipisteet on "melko isossa roolissa" ja "pelkästään yleiskartan paranteluun" tehdyt reittipisteet voisi olla jotenkin hämääviä. Siis kun kätkön/reitin tiedoista ei mitenkään näe, tarvitaanko välietappeja oikeasti navigointiin, vai onko ne vain yleiskarttaa varten. Ääritapaus voisi olla vaikkapa sellainen, että reitillä olisi 8 välietappia, joista kuitenkin yksi olisi sellainen, joka tarvitaan naviin, ettei reitity väärin. Ja jos joskus tekisi reitin lataamisen naviin tiedostona, niin olisiko noista välietapeista haittaa siinä? Tuli vaan mieleen, kun mun tomppa on kovin kranttu sen suhteen, että pitää ajaa just eikä melkeen siitä reittipisteestä, jotta se tajuaa siirtyä seuraavaan välietappiin. Yritän vaan tässä pohtia sitä, ettei vaan päädyttäisi heikentämään reittidatan laatua "vääristä syistä". Teknisesti olisi tietty helppoa lisätä reittipisteen tietoihin, että onko kyseessä "visualisointiin" vai "reititykseen" tarvittava välietappi, mutta ainakin minusta se kuulostaa kovin monimutkaiselta kätkön tekijän kannalta.
|
|
Nabla
Junior Member
Posts: 66
|
Post by Nabla on Aug 23, 2014 21:32:02 GMT 2
En osaa sanoa mikä olisi paras ratkaisu, mutta tällaisia tuli mieleen pohdinnastasi:
Voitaneen olettaa kaikkien välietappien olevan reitillä oli ne tehty mistä syystä tahansa. Navigointi pitäisi siis mennä aina oikein. Reitin autonaattilatauksessa ei liene muuta ongelmaa kuin mahdollisesti jossain kohtaa vastaan tuleva maksimi pisteiden määrä. Käsin syöttäessä ylimääräiset pisteet voi alkaa sylettämään...
|
|
|
Post by lohjalines on Sept 20, 2014 16:19:09 GMT 2
Tuo reittien näkyminen yleiskartalla on ollut erinomainen edistys mutta minkähänlainen jumppa se olisi Pleksille jos reitin kuittaamisen yhtedessä, kun kätkömerkintä muuttuu ruutulipuksi niin tuo reitin suuntaa-antava viiva poistuisi? Ja hei, yleiskartan suurentaminen onnistuu nyt kivasti ja sekin on ollut loistava kehitysaskel:)
|
|
|
Post by pleksi on Sept 20, 2014 18:23:48 GMT 2
Kyllä se ihan tehtävissä on, vaikkei aivan niin suoraviivaisesti, kuin toivoisin.
Mutta taas jäin miettimään, että mikä on se tarve viivan poistamiseen? Itse tavallaan tykkään nähdä noi reitit kuitenkin kartalla muistuttamassa, että tosta menee hyvä tie... sitä voi sitten ajaa uudestaankin, jos vaikka jostain muusta syystä pitää siellä päin ajella.
Jos tarpeena on esim. se, että jäljellä olevat etsittävät reitit olisi helppo nähdä, niin olisiko siihen parempi ratkaisu vaikka se, että piirretään omat ja löydetyt reitit vaikkapa harmaalla viivalla (tai ohuemmalla sinisellä - sen näkee kokeillessa, kumpi olisi parempi)?
|
|
Nabla
Junior Member
Posts: 66
|
Post by Nabla on Sept 21, 2014 18:55:53 GMT 2
Tykkäisin kanssa että löydettykin reitti jää jotenkin näkyviin mutta niin että sen erottaa löytämättömistä ihan viivastakin. Nyt viivat vähän hämää kun ei viivan päässä oleva merkki osu niin helposti silmään
|
|
fr
New Member
Posts: 1
|
Post by fr on Jan 3, 2015 11:57:04 GMT 2
Näkökulmani on tähän lähinnä it-tekninen. Kyselin tuolla org:in puolella miksi teillä on käytössä sekä Mapquest, että google maps? Ja itseasiassa kiinnostaa myös, miksi ette vie kahden tai useamman pisteen reittitietoja googlemaps:stä (esim.
http://maps.googleapis.com/maps/api/directions/json?origin=%20Marjoniementie%201,%20Heinola,%20Finland&destination=Marjoniementie%201190,%20Heinola,%20Finlandi®ion=fi&sensor=false ) mapquestiin tarkkaa reittiä vai eikö MapQuestiin voi määritellä tarkkoja reittejä? Polyline overview_polylinen points sisältää tarkat latlongit (pitää dekoodata) - toki tuo googleapin kysely voi joskus tuoda vaihtoehtoisia reittejä yms.
Google mapsin melko tiukat ja vähän epäselvät käyttöehdot/säännöt tuottavat lähinnä epävarmuutta. (selittää osittain miksi kaksi karttaympäristö) Ja siksi itsekin olen joutunut pohdiskelemaan uskaltaako rakentaa google mapsien varaan. Itseasiassa em. takia itseäni kiinnostaa mahdolliset mapquestin rajoitukset.
Olen toki rivienvälistä lukenut, että nyt olette kovasti kehittelemässä eli asiat ovat saattaneet muuttua uudemmassa versiossa.
|
|
|
Post by pleksi on Jan 5, 2015 12:21:29 GMT 2
|
|